Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 860 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

O naszym blogu

Nasz blog jest poświęcony dzielnicy Żoliborz, ciekawe historie, wydarzenia kulturalne oraz problemy dotyczące mieszkańców Żoliborza, fajne miejsca, gdzie można smacznie zjeść i nie tylk...

więcej...

Nasz blog jest poświęcony dzielnicy Żoliborz, ciekawe historie, wydarzenia kulturalne oraz problemy dotyczące mieszkańców Żoliborza, fajne miejsca, gdzie można smacznie zjeść i nie tylko. Serdecznie zapraszamy!

schowaj...

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubisz nas?

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl

Witamy wszystkich na blogu "Nasz Żoliborz" Wiecie o jakimś nowym wydarzeniu? Chcecie coś ogłosić? Coś się wam podoba lub nie? Piszcie na naszego maila: naszzoliborz@wp.pl

Jesień... w Parku Żeromskiego.

czwartek, 31 października 2013 10:15

zdjęcie.jpg

 

Park im. Stefana Żeromskiego.

 

Historia:

 

Park założono w latach 1931-32 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenach XIX wiecznych fortyfikacji. Autorami projektu byli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życiński. Urządzony w stylu modernistycznym pod względem estetycznym i funkcjonalnym doskonale wpisywał się w architekturę i klimat ówczesnego Żoliborza.

W 1936 r. na placu przylegającym do wejścia pojawiła się rzeźba dłuta Henryka Kuny „Alina – dziewczyna z dzbanem”. 

W centralnej części parku znajduje się baszta artyleryjska, będąca pozostałością dawnego fortu. Jej formę wykorzystano w kompozycji parku i podkreślono aleją lipową. Cały układ dróg i alejek parkowych jest dostosowany do ukształtowania terenu, będącego pozostałością budowli fortecznych.

Szczególnym atutem parku jest urozmaicona rzeźba terenu, która w połączeniu z  podkreślającymi ją formami roślinnymi przesądza o atrakcyjności całego założenia. Szczególnie efektownie, bez względu na porę roku prezentują się grupy drzew iglastych, zwłaszcza odmian o srebrnych igłach.
Oprócz licznie występujących w parku starych drzew możemy podziwiać urozmaicone nasadzenia krzewów m.in. kolekcję azalii i rododendronów, a także okazałe cisy.


W zachodniej części parku powstał nowoczesny plac zabaw, który stanowi obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych i intensywnie użytkowanych tego typu obiektów w Warszawie. 
Zarówno plac zabaw, jak i cały park  jest łatwo dostępny nie tylko dla mieszkańców Żoliborza, dzięki położeniu w  bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Plac Wilsona.


Park ma powierzchnię 6 ha, został wpisany do rejestru zabytków pod nr 994A w dniu 30.09.1980 r.

 

zdjęcie_2.jpg

 

Źródło: http://zielona.um.warszawa.pl/tereny-zielone/parki/park-zeromskiego

Foto: zoliborz.bloog.pl

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Przedwojenny Żoliborz - nieznane fotografie.

niedziela, 30 grudnia 2012 19:29

Miło nam jest Państwu polecić nowy album o Żoliborzu pana Tomasza Pawłowskiego pt. "Przedwojenny Żoliborz - nieznane fotografie", jest to zbiór całkiem nowych około 80 zdjęć z Żoliborza głównie z okresu międzywojennego, znajdują się na nich min. otwarcie parku im. Stefana Żeromskiego w 1932 roku czy poszczególne kolonie WSM, wiele fotografii w albumie autor zawdzięcza właśnie Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz z prywatnych zbiorów rodzinnych naszych mieszkańców. Zachęcamy bardzo do zakupu tegoż albumu, na pewno przypadnie Państwu do gustu a może ktoś odnajdzie siebie bądź członka rodziny na którymś ze zdjęć? 

 

Zapraszamy także 5 stycznia o godzinie 16, do Fortu Sokolnickiego na promocję albumu połączoną z pokazem zdjęć, które się w nim nie zmieściły.

 

 

 

Autor: Tomasz Pawłowski, 

Tytuł: "Przedwojenny Żoliborz - nieznane fotografie"

Wydawnictwo RM, 2012

 

A kupić można tutaj: http://www.rm.com.pl/x_C_I__P_11648-110003.html


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (2) | zaloguj się, aby dodać komentarz

Historia pokrótce.

wtorek, 19 czerwca 2012 15:58

 

Nazwa „Żoliborz” pojawia się w XVIII wieku. Wcześniej używano nazw: „Polikowo”, „Polików”, „Polków” i „Fawory”. Obecna nazwa dzielnicy pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord (wym. żoli bor) – Piękny Brzeg, ogrodów założonych przez konwikt księży pijarów wokół letniej siedziby Collegium Nobilium, którą zbudowano w latach 1774-1775 w południowej, najwyższej, malowniczo położonej części skarpy wiślanej. Po 1831 teren zajęto pod budowę cytadeli. Przed II wojną światowąna Żoliborzu powstała nowoczesna, jak na tamte czasy, dzielnica mieszkaniowa.

 

Współczesny Żoliborz, jaki znamy, powstał w latach 20. XX wieku. Po odzyskaniu niepodległości niezabudowane tereny wokół Cytadeli dawały możliwość budowy miejskiej tkanki zupełnie od zera. Dzielnicę zaprojektowano według koncepcji stworzonej przez Tony Garniera – osiowych założeń urbanistycznych i monumentalnych obiektów przy głównych ulicach. Założenie urbanistyczne stworzył Antoni Jawornicki, nadając dzielnicy kształt trapezu zawarty pomiędzy Wisłą, ulicąPotocką, Zajączka i Popiełuszki. Głównymi osiami tego układu stały się Mickiewicza z owalnym placem Inwalidów u zbiegu z aleją Wojska Polskiego i z następnym placem – Wilsona, u zbiegu z Krasińskiego, będącą poprzeczną osią założenia.

 

Na Żoliborzu, w rejonie ul. Suzina, stoczono pierwsze walki powstania warszawskiego.

 

Obecnie:

Żoliborz – dzielnica Warszawy położona w północno-zachodniej części miasta na lewym brzegu Wisły. Po podziale administracyjnym z 2002 roku Żoliborz graniczy z dzielnicami: Bielany, Bemowo, Wola i Śródmieście. W latach 1951-1994 w skład Żoliborza wchodziły Bielany, obecnie będące odrębną dzielnicą (w latach 1994–2002 samorządną gminą). Jest najmniejszą warszawską dzielnicą pod względem powierzchni.

Wg danych GUS z dnia 31 grudnia 2009 r. dzielnica posiada powierzchnię 8,5 km² i liczy

48 060 mieszkańców.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBoliborz


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | zaloguj się, aby dodać komentarz

czwartek, 19 października 2017

Licznik odwiedzin:  57 361  

Zdjęcia

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Wiecie o jakimś nowym wydarzeniu?
Chcecie coś ogłosić?
Coś się wam podoba lub nie?
Piszcie na naszego maila: naszzoliborz@wp.pl